Prečo masírovať bábätko? - centrum celoživotného vzdelávania

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Prečo masírovať bábätko?

ČLÁNKY

MASÍROVAŤ BÁBÄTKO? NAČO JE TO DOBRÉ?


Viete, čo sa stane: V okamihu, keď svoje dieťatko položíte, začne plakať. Zodvihnete ho a, čuduj sa svete, upokojí sa a opäť sa smeje. Ak len to, že držíte svoje dieťa v náručí môže byť tak upokojujúce, predstavte si, aký účinok môže mať masáž celého tela dieťatka. Pravdou je, že štúdie ukázali, že masáž dieťaťa redukuje plač a nepokoj, pomáha pokojnejšie zaspať a zmierňuje novorodeneckú koliku. Masáž posilňuje imunitu dieťatka, čo znamená, že si ľahšie poradí s bežnými vírusmi a baktériami.
„Keď dáte dieťaťu masáž, vlastne tým stimulujete jeho centrálnu nervovú sústavu“, vysvetľuje Tiffany Field, PhD z Univerzity v Miami. „To spúšťa reťazovú reakciu: mozog dieťatka produkuje viac serotonínu, hormónu dobrej nálady, a menej kortizolu, hormónu produkovanému pri strese. Výsledkom je, že pulz sa znižuje a dýchanie sa upokojuje. Dieťa sa stáva pokojnejším.
Dávať dieťatku pravidelnú masáž je dobré tiež pre jeho emocionálny vývin. Láskavý dotyk a rytmické pohyby patria k najsilnejším formám komunikácie medzi deťmi a ich rodičmi, či staršími súrodencami, takže je to výborný spôsob na vytvorenie puta. Rodičia sú za detskú masáž odmenení. Niekedy sa môžu s plačúcim novorodencom cítiť bezmocní, ale keď dávajú dieťatku jemnú masáž, majú veci viac pod kontrolou. Pomôže im to ľahšie vycítiť signály bábätka a lepšie reagovať na jeho potreby.
Masáž dieťatka je jednoduchá a radostná. Potrebujete nie viac ako 10-15 minút. Vyberte si čas, keď ste v pohode a vaše dieťatko je v pokoji, ale bdelé. Ak by ste sa pokúsili masírovať plačúce dieťa, mohli by ste ho ešte viac negatívne stimulovať a uškodiť mu. Pokúste sa začať po výmene plienky, alebo ako súčasť kúpacieho rituálu.
Predtým ako začnete, zabezpečte, aby miestnosť bola teplá a pokojná. Dajte si dole všetky šperky, ktoré by mohli prekážať a siahnite po masážnom olejčeku. Vyzlečte dieťatko a položte ho na chrbátik na mäkkú podložku. Začnite tým, že budete držať jeho rúčky a chvíľu budete jemne masírovať jeho dlane vašimi palcami. Keď je dieťatko naladené na vás, môžete začať so samotnou masážou J

Zdroj:
https://www.parents.com/baby/care/newborn/the-benefits-of-baby-massage/


facebook
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky