DÉCOUPAGE - centrum celoživotného vzdelávania

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

DÉCOUPAGE

ČLÁNKY

ČO JE TO DÉCOUPAGE A AKO NA TO?


V jednoduchosti, découpage znamená vystrihnutie obrázka, nalepenie na predmet a zafixovanie lakom. Hotový predmet môže vyzerať tak krásne, že pôsobí ako profesionálne namaľovaný.

Slovo découpage (čítame dekupáž) pochádza z francúzskeho slovesa „découper" (čítame dekupe), čo znamená „vystrihnúť“. Táto technika môže byť použitá na jedinečné dekorovanie takmer akéhokoľvek predmetu v domácnosti a úžasné je, že dizajn môže byť veľmi jednoduchý, ale aj mimoriadne zložitý, podľa toho, čo sami preferujete.
Na trhu je možné kúpiť širokú škálu prostriedkov určených špeciálne pre túto techniku. V skutočnosti však mnohé veci, ktoré pre túto prácu budete potrebovať, nájdete u vás doma a možno zistíte, že môžete rovno začať J.
Všetko, čo pre začiatok potrebujete, je niekoľko základných materiálov a nástrojov.
Čo môžete dekorovať pomocou découpage? Obrázky môžu byť aplikované na mnoho predmetov. Medzi tie obľúbené patria:
Krabice, vázy, kvetináče
Taniere, tácky, misky
Lampy, tienidlá na lampy
Nábytok
Rámy obrazov, fotiek, zrkadiel
Vešiaky...
Môžu to byť predmety, ktoré už máte doma, ale chcete im dodať punc jedinečnosti, alebo si môžete takéto predmety kúpiť špeciálne pre použitie découpage. Môžu nimi byť napríklad jednoduché drevené, či kartónové krabice, alebo rámy.
Pre túto techniku môžete použiť široké spektrum zdrojov obrázkov. Môžete ich vystrihnúť z:
Baliaceho papiera – má ideálnu hrúbku a je veľmi používaný, keďže je dostupný v mnohých dizajnoch – tradičných, aj moderných
Tapety
Časopisy, katalógy
Découpage papier – tu sú obrázky dizajnované špeciálne pre  túto techniku
Pohľadnice
Látky
Papierové servítky
Origami hárky – malé štvorcové hárky papiera s miniatúrnymi vzormi
Ak s découpage začínate, vyberte si obrázky, ktoré majú jasné okrajové línie, pretože sa ľahšie vystrihujú ako obrázky s rozmazanými, či nejasnými okrajmi. Ak máte z akéhokoľvek dôvodu obavy použiť originálne obrázky, môžete si ich najskôr skopírovať a použiť tie.
Aké je najlepšie lepidlo na techniku découpage? Tu sú najlepšie typy:
Découpage lepidlo – špeciálne vyvinuté pre túto techniku. Je dostupné v obchodoch s umeleckými potrebami. Je výborné, pretože ho môžete použiť nielen na lepenie, ale aj na zafixovanie hotového povrchu.
PVA lepidlo (polyvinylacetátové) – univerzálne lepidlo, ktoré po uschnutí nežltne a môžete ním lepiť papier, kartón, látky, drevo, aj kov.
Sprejové lepidlo– rýchle, jednoduché, schnúce bez dodatočného zafarbenia.
Lak – najlepšie je použiť lesklý lak. Má tú výhodu, že bez ohľadu na to, koľko vrstiev laku použijeme, nezakalí sa. Ak si želáte matný výsledok, je dobré použiť lesklý lak na každú vrstvu okrem poslednej a len poslednú vrstvu upravíme matným lakom.
Aké nástroje potrebujeme?
Nožnice – vystrihovanie je významnou časťou práce na découpage, takže by mali byť kvalitné a ostré, aby sme mohli pekne vystrihnúť aj ostré rohy.
Orezávač – na orezanie detailov a komplikovaných častí. Tiež je dôležité, aby bol orezávač ostrý. Tupý nôž by mohol trhať papier.
Mäkká špongia, alebo kúsok mäkkej látky a vatové tyčinky na odstraňovanie prebytočného lepidla.
Šmirgľový papier – na šmirgľovanie vrstiev laku.
Toto všetko môžete kúpiť v obchodoch s umeleckými potrebami, v papiernictvach, drogériách, alebo online.


ZÁKLADNÁ TECHNIKA


1. Pripravte si podklad
Ak už ste si vybrali predmet, ktorý chcete dekorovať, buďte dôslední v jeho očistení. Povrch by mal byť bez prachových čiastočiek a mal by byť odmastený. Lak totiž zvýrazní každú chybičku.

2. Vystrihnite si obrázky
Vyberte si obrázky a vystrihnite ich. Niekedy je lepšie najskôr vystrihnúť obrázky nahrubo nožnicami a potom dôslednejšie orezávačom. Ak sa po vystrihnutí obrázku objavia biele okraje, zafarbite ich ceruzkou alebo fixkou tak, aby to farebne sedelo buď s obrázkom, alebo s predmetom, na ktorý bude aplikovaný.


3. Rozložte obrázky na predmet.
Predtým, ako nalepíte obrázky na miesto, uistite sa, že s ich rozložením budete spokojní. Na umiestnenie drobných obrázkov použite pinzetu.


4. Nalepte obrázky
Nalepte obrázky na určené miesto, vyhlaďte všetky nerovnosti a mierne navlhčenou špongiou odstráňte prebytočné lepidlo.


5. Nalakujte obrázky
Predtým, ako začnete lakovať, uistite sa, že lepidlo je naozaj suché. Pred nanášaním každej ďalšej vrstvy laku počkajte, kým tá predošlá úplne vyschne. Na kvalitné zalakovanie môže byť potrebných od 4 do 15 vrstiev. Závisí to od hrúbky použitého papiera a ako hladký a trvácny povrch si želáme. Aby sme dosiahli krásny hladký povrch, každú vrstvu laku prešmirgľujeme jemným šmirgľom a dôsledne odstránime prach. Tento proces opakujeme, až kým nebudeme spokojní s výsledkom. J


ZDROJ:
https://www.prima.co.uk/craft/easy-craft-ideas/news/a21431/get-started-decoupage/
facebook
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky